Marmur / Marble / Marmor / Mármol / Marmo

Marmur – ponadczasowa elegancja

W związku  tym, iż właśnie zabieram się za kolejny projekt łazienki, w której pojawi się gres marmuro-podobny postanowiłam podzielić się z Wami inspiracjami i wiedzą na temat samego marmuru, który mnie urzeka już od dłuższego czasu.

Marmur to kamień, który chyba na dobre już zagościł w polskich wnętrzach. W Polsce już od kilku lat możemy obserwować duże zainteresowanie tym materiałem oraz jego imitacjami. Najpierw opanował nasze łazienki w postaci gresu na podłogach i ścianach oraz kuchnie – głównie w postaci blatów kuchennych – a od jakiegoś czasu również salony w formie blatów stołów czy stolików kawowych.

Źródło: https://www.harpersproject.com/products/low-marble-coffee-table

Ten wyjątkowy materiał możemy połączyć zarówno z dodatkami w kolorze srebrnym, jak i złotym. W przypadku łazienki czy kuchni może mieć to decydujący wpływ na styl, który chcemy zbudować we wnętrzu. Zerknijcie na przykładowe zdjęcia poniżej.

Źródło:https://www.planete-deco.fr/2019/05/22/une-cuisine-de-chef-pour-un-loft-spectaculaire/#more-235759

Źródło: https://www.heckerguthrie.com/projects/toorak-residence-5

Marmur to ponadczasowa elegancja. I choć daje chłód, to świetnie łączy się z drewnem. Dlatego dla osób ciepłolubnych we wnętrzach tym bardziej polecam takie zestawienie.

Źródło: https://www.estliving.com/longwood-apartment-studio-prineas/amp/

Osobiście bardzo lubię ten materiał, choć przyznam, że nie w każdym wybarwieniu. Kolory marmuru są bardzo zróżnicowane: od bieli, po czerń, przez róż, beże, szarości i odcienie żółtego.

Niewątpliwie skała ta cechuje się pięknym wzorem, który podobnie jak kolorystyka bywa zróżnicowany: od wielu pęknięć po niewidoczne i rzadkie przebarwienia. Ten najbardziej popularny w Polsce od kilku sezonów to marmur Carrara czy Calacatta oraz rzadziej Statuario.

Źródło: https://deardesigner.co.uk/an-elegant-and-eclectic-conversion-in-a-georgian-townhouse/

Natomiast jeśli chodzi o mnie to w swoich projektach wybieram głównie marmur biały z delikatnymi szarymi przebarwieniami, choć ostatnio bardziej już z wyrazistymi czarnymi czy brązowymi pęknięciami, głównie ze względu na zbyt dużą popularność a tym samym powtarzalność  tego pierwszego.

Źródło: https://www.admagazine.fr/decoration/visite-deco/diaporama/le-nouveau-style-classique/60483

Oczywiście wszystko też zależy od tego jak prezentuje się wzór w całości, który powstaje po ułożeniu płyt np. w przypadku wykończenia łazienki czy przestrzeni pomiędzy szafkami wiszącymi a stojącymi w kuchni.

Źródło: https://nordicdesign.ca/posh-stunning-stockholm-residence/

Przepięknie wyglądają wyspy kuchenne w całości wykończone marmurem. Takie możliwości dają nam głównie spieki kwarcowe.

Źródło: https://clemaroundthecorner.com/chez-moi-blogueuse-deco/

Ale z marmuru możemy wykonać wiele elementów we wnętrzach poprzez wszelkiego listwy wykończeniowe, półki, obudowy kominków czy dość często spotykane w Polsce parapety.

 

Źródło: https://eye-swoon.com/screenshot-swoon/

Nie wiem jak Wy, ale ja rozkochałam się w tym kamieniu jeszcze bardziej!