Ściany i jej wykończenia – tynk dekoracyjny czy tapeta? A może panele dekoracyjne?

Walls and its finishes – decorative plaster or wallpaper? Or maybe decorative panels?

Poszukując pomysłów na wykończenie ścian w nowym projekcie, który będę zaczynać niebawem, znalazłam kilka ciekawych rozwiązań, którymi chętnie podzielę się z Wami. Może ktoś z Was właśnie planuje wykończyć mieszkanko lub przeprowadzić remont w domu, dlatego zebranie tych wszystkich pomysłów w jednym miejscu będzie bardzo pomocne.

 

1. Tynk dekoracyjny

Tynki strukturalne mają różne faktury i dają ogromne możliwości wykończenia ścian. Dzięki takim rozwiązaniom uzyskamy niepowtarzalny i indywidualny efekt we wnetrzach. Do tych najbardziej popularnych należy beton, marmur czy stiuk, ale oprócz tych są jeszcze: trawertyn, skała, rdza czy metalowa folia. Tak więc możliwosci jest naprawdę dużo i wszystko zależy od tego co lubimy i w jakich wnętrzach chcemy mieszkać.
100% Cotton Comforter

Żródło: https://pl.pinterest.com/pin/456411743493020326/
https://www.archdaily.com/946838/do-apartment-flipe-arquitetura/5f4e4b45b357651a03000304- do-apartment-flipe-arquitetura-photo

Zródło: https://pl.pinterest.com/pin/16818198595492810/
Obecnie do łask powracają tynki gliniane, które wpisują się w najnowsze trendy we wnętrzach, zwłaszcza tych pełnych prostoty. Tynki gliniane budują wyjątkowy nastrój i sprawiają że pomieszczenia staja się bardziej przytulne. Zerknijcie na zdjęcie poniżej, też tak uważacie?

Zródło: https://twitter.com/dalahstudio/status/1432805467701628933?s=12
Zródło: https://frenchyfancy.com/les-nouvelles-collections-maisons-du-monde/

2. Tapeta / Wallpaper

A jeśli nie lubimy lub nie chcemy zbyt wielu dodatków we wnętrzach to świetnym rozwiązniem będzie tapeta. Tym bardziej jeśli nie chcemy decydować się na „brudne” prace w remontowanym mieszkaniu czy domu, tapeta będzie rozwiązaniem idealnym! Wzornictwo jest coraz ciekawsze, a wielość faktur i barw pozwoli nam stworzyć wnętrze w każdym stylu. Te poniżej prezentowane przeze mnie to tylko kilka z możliwości by nawiązać do panujących trndów.

Zródło: https://www.dropitmodern.com/collections/wallpaper/products/wallpaper-modern- art-mural-nude

Niektóre tapety wyglądają niczym mural. JA osobiście uwielbiam dodatki ceramiczne w kształcie ludzkich głów czy popiersia, więc wzór z tapety poniżej przypadł mi do gustu szczególnie.

https://www.dropitmodern.com/collections/wallpaper/products/wallpaper-famke-mural- sandstone

3. Panel dekoracyjny ścienny

Rodzajów paneli jest ogrom. Mogą być drewniane, poulieratanowe, gipsowe czy z metalu. Do wyboru do koloru. W ostatnim z projektów zastosowałam pouliretanowe firmy NMC, ale te gipsowe poniżej dają zupełnie inne mozliwości, zwłaszcza jeśli lubimy wnętrza nietuzinkowe. Ja się zakochałam, a WY?

Zródło: https://decoholic.org/rustic-made-chique/

Zródło: https://www.sightunseen.com/2019/01/toronto-up-and-coming-designer-studio-paolo- ferrari/


https://designwanted.com/design/arc-acoustic-panels/

Panele drewniane lub wykonane z MDF już od jakiegoś czasu znajdują zastosowanie w polskich domach. Można je mocować do sufitu lub właśnie ścian, budując nastrój teatralności, albo poprostu tworząc wszelkiego rodzaju przepierzenia wygradzjąc przestrzeń, szczególnie tam gdzie jest dużo otwartej powierzchni.

https://cristianabertolucci.com.br/produto/araucaria- wood/?epik=dj0yJnU9S2lVYjJNMWxpQ2dUamM4djg0U3dWU1pJSGMxMmJwZ2kmcD0wJm49Qkhkd nE2V05RaDhIT1Nqazl2VUFNQSZ0PUFBQUFBR0ZNWkZj

Ja lubię szukać nowych rozwiązań lub chociażby nowych kolorów, dlatego propozycja ze zdjęcia ponizej wpadła mi w oko

https://design-milk.com/a-ukrainian-apartment-takes-notes-from-wabi- sabi/?epik=dj0yJnU9NnkzSThVWnlHcGF3VnhkUTFOQnJGaUVqcWJyN0lTek4mcD0wJm49cmp LU0Q3dGRYbm9tTDhhakpKYjVJdyZ0PUFBQUFBR0ZNWEM0

4. Malowidła na ścianie

Ostatnim z rozwiązań, które będę rozważac są malowidła ścienne. Coraz więcej pojawia się bardziej odważnych zestawien kolorystycznych czy pomysłów na to to gdzie je umieścić. Niektóre z nich łudząco przypominają tapetę.

iO Beauty Gallery

https://desidees.net/21-idees-de-peintures-murales-interieur-plus-tendances/

Ja jestem fanką Kelly Wearstler, więc to co zaproponowała w swojej kolekcji jako tapet amoże posłużyć również za wzór właśnie malowidła. Ja rozbudziłam swoją wyobraźnie, więc ciekawi mnie czy i Wam udało się znależc coś dla siebie?
Napiszcie jeśli chcecie podzielic się swoimi opiniami czy pomysłami, które sami zrealizowaliście i które nadały niepowtarzalnego charakteru. Odwagi!

https://www.kellywearstler.com/wallpaper-1-1/graffito-wallpaper/GWP- 3501.html?dwvar_GWP- 3501_color=IVORYGO&epik=dj0yJnU9SzE3YkpFY0x0MHhXdkpnVnk5NDJZTm1KSVVCY21idmk mcD0wJm49LUZZS19MbXZnS3JBRTFkWVJLODVjUSZ0PUFBQUFBR0ZNYVI0#q=graffito&start= 1